Muzyka · Wystawy · Spotkania
Pałac w Rybnej od ponad czterdziestu lat aktywnie uczestniczy w kulturalnym życiu Śląska.
Pałac w Rybnej od ponad czterdziestu lat aktywnie uczestniczy w kulturalnym życiu Śląska.
Początki działalności koncertowej w Rybnej sięgają lat 80. XX wieku, kiedy pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Sztuki utworzono Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Pierwszy koncert muzyki kameralnej odbył się w czerwcu 1983 roku.
Od tej pory Pałac w Rybnej czynnie uczestniczy w kulturalnym życiu miasta i regionu śląskiego. Przez szereg lat w pałacu występowali czołowi kameraliści polscy i zagraniczni — Janusz Olejniczak, Konstanty Andrzej Kulka, Leszek Możdżer, Ewa Pobłocka, Wanda Wiłkomirska, Ewa Podleś i wielu innych.
Wydarzenia
Wydarzenie flagowe
Przez dziesięć lat — jeden z najważniejszych festiwali muzyki kameralnej na Śląsku.
Marek Moś -I skrzypce
Arkadiusz Kubica – II skrzypce
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela
Festiwal narodził się w 1993 roku, kiedy Kwartet Śląski obchodził piętnastolecie działalności. Przez dekadę odbywał się na przełomie listopada i grudnia, a od roku 2000 dołączono Prolog Festiwalu w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Ideą festiwalu była prezentacja muzyki kameralnej różnych epok — od baroku do współczesności — zarówno kompozytorów polskich, jak i światowych. Główni organizatorzy: Kwartet Śląski, Pałac w Rybnej i Urząd Miasta Tarnowskie Góry.
ArchiwumRegularny cykl zapraszający wybitnych artystów polskich i zagranicznych, a także młodych uzdolnionych muzyków we współpracy z PSM w Tarnowskich Górach.
Cykl prezentujący czołowych kameralistów w kameralnej przestrzeni pałacowych sal — polska i zagraniczna wierchuszka sceny muzycznej.
Cykl poświęcony kulturze muzycznej Austrii — od klasycyzmu wiedeńskiego przez romantyzm po muzykę współczesną.
Program promujący młode talenty we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną w Tarnowskich Górach.

Pałac jest miejscem wystaw malarstwa, grafiki i fotografii.
Na przestrzeni lat prace swoje prezentowali tu Eryk Syrnicki,
Tadeusz Siara, Werner Lubos, Ryszard Kaja, Jindřich Štreit
i wielu innych artystów z Polski i zagranicy.
Od 2013 roku we współpracy ze Stowarzyszeniem
Artystów Śląskich STAŚ organizowany jest cyklicznie
Międzynarodowy Plener Artystyczny Miast Partnerskich Tarnowskich Gór
— z udziałem artystów z Polski, Czech, Niemiec, Francji i Węgier.
Przez lata w Pałacu w Rybnej gościli czołowi artyści polscy, osobistości życia publicznego
i wybitne postaci kultury.
Zapisz się do naszego newslettera,
by nie przegapić żadnych wydarzeń w Pałacu!
Zapisując się wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z polityką prywatności