logo strony

Śląskie smyki

X

Zespół najpierw był orkiestrą szkolną Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnowskich Górach.. Podejmując nietuzinkowe wyzwania artystyczne, stał się grupą jednoczącą muzyków w różnym wieku, dla których liczy się smyczek w dłoni i radość smyka w sercu. Od września bieżącego roku siedzibą „Śląskich Smyków” jest Pałac w Rybnej. Dyrektorem artystycznym Orkiestry jest Alicja Pacześniak-Słota.


Orkiestra grała w macierzystej szkole – z okazji rozmaitych świąt i uroczystości. Śląskie Smyki kilkakrotnie wystąpiły wspólnie z zaprzyjaźnionymi muzykami z niemieckiego Tettnang. Mają za sobą koncerty na Zamku w Starych Tarnowicach, w Pałacu w Rybnej, w Bibliotece i Ośrodku Kultury w Tąpkowicach, w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich, w Hotelu Gołębiewskim i Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle, w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, a także na koncertach plenerowych w Jeleniej Górze i Krupskim Młynie.


Wiele aspektów wychowawczych miał udział młodych artystów w koncertach plenerowych dla mieszkańców miasta m.in. podczas Festiwalu Orkiestr Dętych im. Józefa Świdra w 2019 roku oraz podczas corocznych Koncertów Promenadowych w Amfiteatrze w Parku Miejskim w Tarnowskich Górach. Nie można pominąć udziału w koncertach charytatywnych, w tym- współpracy ze Stowarzyszeniem „Plasterek” z Tarnowskich Gór i Hospicjum domowym w Tarnowskich Górach.


W sierpniu 2019 roku Śląskie Smyki uczciły stulecie powstań śląskich. Wielkim wyróżnieniem dla orkiestry był udział w koncercie „ Zaczęło się w Mysłowicach”, który upamiętnił wybuch I powstania. Zespół towarzyszył artyście, Czesławowi Mozilowi.


Kolejnym prestiżowym wydarzeniem był występ orkiestry na koncercie związanym z obchodami stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Danią. Śląskie Smyki zagrały
w warszawskim Teatrze Dramatycznym, odpowiadając na zaproszenie Czesława Mozila oraz Ambasady Duńskiej. Wśród honorowych gości znaleźli się następca tronu duńskiego, książę Fryderyk oraz jego małżonka, Mary Elizabeth.


Orkiestra ma ogromny zaszczyt występować w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Dotychczas zagrała koncerty pt. „ Kolędowanie z Księżną Daisy” oraz „ Marzenia Księżnej Daisy”.


Koncerty „Muzyka łączy pokolenia”, „W krainie bajek” wyreżyserowane przez panią Alicję Pacześniak-Słotę i inne wydarzenia edukacyjne bawiły publiczność śląskich miast.


Do dzisiaj z sentymentem członkowie orkiestry wspominają spektakl muzyczny „Na polskich ścieżkach baśń mieszka”. Wyreżyserowane przez panią Alicję Pacześniak-Słotę widowisko zostało zaprezentowane w Chorzowskim Centrum Kultury podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu
im. G. G. Gorczyckiego w 2018 roku.


W bieżącym roku Śląskie Smyki wystąpiły podczas „Barbórki w środku lata” oraz „Tarnogórskich Gwarków”, towarzysząc na scenie Czesławowi Mozilowi.
Śląskie Smyki współpracują z Uniwersytetem Trzeciego Wieku z Tarnowskich Gór, z Zespołem Wokalnym In Tempore, Parafialną Kamiliańską Orkiestrą Dętą, Ogniskiem Muzycznym z Pszczyny, Chórem Per Spasso oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Gminy Miasteczko Śląskie.


Orkiestra istnieje również w świecie wirtualnym. Występ Śląskich Smyków (Śląskie Smyki wirtu@lnie), do dzisiaj dostępny na platformie YouTube podbił serca internautów w 2020 roku podczas ogólnokrajowego lockdownu.


W grudniu 2022 roku odbyła się premiera płyty Czesława Mozila i Grajków Przyszłości pt. „Inwazja Nerdów”, na której Zespół wykonuje dwa utwory. Na platformie YouTube można posłuchać
i obejrzeć dwa teledyski z udziałem Śląskich Smyków.


Ciekawy repertuar, ciągłe doskonalenie brzmienia i radość muzykowania to wizytówka tego zespołu.

Newsletter

Bądź na bieżąco

Skip to content