logo strony

Dyrygent

Alicja Pacześniak - Słota

dyrygent, skrzypaczka, kameralistka, animator kultury.

Muzyczna osobowość Alicji Pacześniak-Słoty to połączenie sentymentalnego, finezyjnego wyczucia z mocnym słowiańskim charakterem, które sprawiają, że jej występ na scenie jest imponujący!”

Maestro JinWang

Podstawowe i średnie wykształcenie muzyczne zdobywała w rodzinnym Rzeszowie. W 2006 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec prof. Romana Reinera w Akademii Muzycznej
w Krakowie, w roku 2016 studia w klasie kameralistyki prof. Arkadiusza Kubicy w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w roku 2023 dyrygenturę symfoniczno- operową w klasie Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka także w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Brała udział w wielu mistrzowskich warsztatach i kursach solowych, kameralnych oraz dyrygenckich w kraju i za granicą, między innymi w Czechach, Niemczech, Austrii, Rumunii i Włoszech, pobierając lekcje u najwybitniejszych profesorów, m.in. Jadwigi Kaliszewskiej, Ronalda Baldiniego, Roberta Szredera, Mariny Jaszwili, Marii Orzechowskiej, Janusza Kucharskiego, Ivana Straussa, Petera Schuhmayera, Petera Bucka, Anny Armatys-Borelli, Josefa Klusoňa, Václava Bernáška, Rafała Delekty, Jerzego Salwarowskiego, Maestro Jin Wanga, Maestro Vladimira Kiradijeva, Daniela Orena i Tomasza Bugaja.

Jest zdobywczynią wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury we Wrocławiu (2023), pierwszej nagrody Thomastic-Infeld-Preis w Konkursie Interpretacji XV Internationale Sommerakademie Prag-Wien-Budapest w Reichenau (2006), wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. LeošaJanáčka w Brnie (2006) i Bräuer-Optik Spezialpreis für Kammermusik w Oberstdorfie (2007). Była stypendystką w ramach programu Sokrates-Erasmus na HudebníFakulta Akademie Múzických Umĕní w Pradze (2005- 2006) oraz uczestniczką II etapu International Conducting Competition w Bukareszcie (2021).

Jako dyrygent współpracowała m. in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Buccharest Symphonic Orchestra, Orkiestrą Opery Śląskiej, Cinema Brass Band, Studencką Orkiestrą Smyczkową Akademii Muzycznej w Katowicach i Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną „Słobożański” z Charkowa.

W sezonach artystycznych 2006/2007, 2007/2008 pracowała w sekcji pierwszych skrzypiec orkiestry symfonicznej Filharmonii Bohuslava Martinů w Zlínie (Czechy), z którą odbyła tournée po Niemczech, Hiszpanii oraz Grecji.

W 2017 roku otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pełną oddania pracę pedagogiczną. Została również uhonorowana Nagrodą Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry
w dziedzinie kultury za rok 2019, natomiast w lutym bieżącego roku otrzymała wyróżnienie Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce.
W swojej pracy łączy różne rodzaje sztuki: muzykę, film i teatr. Jest reżyserem widowisk multimedialnych „ W krainie bajek”, „ Muzyka łączy pokolenia” oraz „ Na polskich ścieżkach baśń mieszka”, natomiast umiejętności aktorskie prezentuje w spektaklach Rodzinnego Teatru „RITA”.

Skip to content