Podejmując nietuzinkowe wyzwania artystyczne, Śląskie Smyki stały się grupą jednoczącą muzyków w różnym wieku, dla których liczy się smyczek w dłoni i radość smyka w sercu. Siedzibą orkiestry jest Pałac w Rybnej.
Zespół najpierw był orkiestrą szkolną Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnowskich Górach. Orkiestra grała w macierzystej szkole z okazji rozmaitych świąt i uroczystości oraz kilkakrotnie wystąpiła wspólnie z zaprzyjaźnionymi muzykami z niemieckiego Tettnang.
Na koncie mają koncerty na Zamku w Starych Tarnowicach, w Pałacu w Rybnej, w Bibliotece i Ośrodku Kultury w Tąpkowicach, w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich, w Hotelu Gołębiewskim i Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle, w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, a także na koncertach plenerowych w Jeleniej Górze i Krupowym Młynie.
Wiele aspektów wychowawczych miał udział młodych artystów w koncertach plenerowych dla mieszkańców miasta m.in. podczas Festiwalu Orkiestr Dętych im. Józefa Świdra w 2019 roku oraz podczas corocznych Koncertów Promenadowych w Amfiteatrze w Parku Miejskim w Tarnowskich Górach.
Orkiestra ma ogromny zaszczyt występować w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Dotychczas zagrała koncerty „Kolędowanie z Księżną Daisy” oraz „Marzenia Księżnej Daisy”. Koncerty „Muzyka łączy pokolenia” i „W krainie bajek” wyreżyserowane przez Alicję Pacześniak-Słotę bawiły publiczność śląskich miast.
Nie można pominąć udziału w koncertach charytatywnych, w tym współpracy ze Stowarzyszeniem „Plasterek” z Tarnowskich Gór i Hospicjum domowym.